Motorsportssæsonen 2013 tegner til at blive et år med masser af unge, nye talenter i banesportsklasserne. Nu tager den blot 18-årige Patrick Egsgaard springet fra gokart til den nok hårdeste klasse i dansk motorsport – Auto-G Danish Thundersport Championship.
Den esbjergensiske teenager bliver en af kørerne i Elgaard Motorsport, som han netop har tegnet en toårskontrakt med. Auto-G DTC bliver noget af en udfordring og spring for det unge racertalent, der siden 2006 har kørt sig til 22 podie-placeringer i gokart. I 2012 blev Patrick Egsgaard vinder af X30 DM + samlet 3’er i X30 Challenge-serien.
– Jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med Elgaard Motorsport, der er et super professionelt team med et rigtig godt setup og gode muligheder for sponsor-pleje. Jeg ved også, at Casper Elgaard og hele teamet kan lære mig en masse. Mit mål for min debut-sæson i Auto-G DTC er at opnå en masse god erfaring og i løbet af sæsonen køre mig til bedre og bedre resultater. Jeg er i topform og helt klar til at give den fuld gas. Jeg vil i 2013 som minimum gerne ende midt i det stærke DTC-felt. Jeg ved, at konkurrencen bliver hård – men, det gør mig blot endnu bedre, og jeg ser frem til at udvikle mig som kører over flere år i Auto-G DTC, siger Patrick Egsgaard i en pressemeddelelse.
– Patrick Egsgaard kommer direkte fra go kart – men, har allerede testet DTC-raceren med rimelige resultater, og jeg er ikke i tvivl om, at vi efter en periode med hårdt arbejde fra teamet og Patrick vil opnå resultater, så folk også i Auto-G DTC vil opleve Patricks motorsports talenter, fastslår racerkøreren og teamchefen, Casper Elgaard.
Nicki Petersen er tidligere bekræftet som den tredje kører hos Elgaard Motorsport