Trods tre afholdelser i Tyskland havde Race of Champions indtil i aften aldrig haft en tysk vinder. Indtil i aften…
Race of Champions, der i år holdt flyttedag fra Barbados til Londons Olympiske Station fra 2012, blev atter en tæt kamp. Fredag vandt det ene engelske hold med Andy Priaulx og Jason Plato en meget populær hjemmesejr, da de i finalen besejrede det tyske team med Sebastian Vettel og Nico Hülkenberg, men lørdag mødtes de to tyskere allerede i kvartfinalen. Her trak den firedobbelte Formel 1-verdensmester det længste strå mod Le Mans-vinderen Hülkenberg, og sidenhen den forsvarende ROC-mester, David Coulthard. I den anden side af tabellen vandt Tom Kristensen mod Nelson Piquet Jr., Jason Plato og aftenens store overraskelse, Alex Buncombe, der nåede helt til semifinalen. Semien blev dog endestationen, da Kristensen slog ham ud med de overbevisende cifre 2-0.
Finalen bød på masser af dramatik. Første heat tilfaldt Sebastian Vettel efter en tæt duel, som Kristensen hele tiden var tæt på at kunne tage. I heat 2 skete der imidlertid ting og sager. Sebastian Vettels buggy tabte væske på vej ind til starten, og Tom Kristensen nåede aldrig helt frem til startstregen, da tekniske problemer betød, at han også måtte kræve en ny bil.
Med et skifte fra Race of Champions-buggyen til KTM X-Bow var der lagt op til duel, og Kristensen kom da også godt fra start, men et sammenstød med en barriere kostede vigtige sekunder og et gult kort. Dermed kunne Sebastian Vettel som den første tysker nogensinde kalde sig vinder af Race of Champions.
Vettel: – Jeg er meget glad og beæret over at vinde, men det tog godt nok sin tid! Mange verdensklassekørere har vundet den her titel. Jeg har forsøgt mange gange og fejlet hver gang, så jeg er glad for, at jeg endelig gjorde det. Race of Champions giver os masser af glæder. Da vi begyndte at køre som børn, gjorde vi det kun for sjov, og et event som dette er en god påmindelse om det – men når man lukker visiret, så er målet stadig at vinde.
Tom Kristensen: – Seb fortjener at vinde. Han kørte fantastisk, og viste sine evner i finalen. Jeg gav den det hele, det var tæt, men han har virkelig været over sine ting her. Jeg afsluttede min karriere sidste år, men det var fedt at komme tilbage og minde mig selv om, hvordan det var at konkurrere – og at blive på banen hele vejen til finalen. ROC handler kun om sjov, og det var godt at se så mange folk komme hertil, selvom det var koldt.
Udover Sebastians sejr, så vil jeg gerne hylde de mange fans, der tog herud for at støtte dette fantastiske event.



