Der vil også være DM-rallies i nær fremtid i Danmark. Det er i hvert fald styregruppen DASU Rally Danmarks ambition.
Styregruppen overtager afviklingen af DM-rallies efter DRC tidligere på året opsagde sin promotorkontrakt.
Styregruppen er oprettet den 12. maj på et møde mellem DASU Rallyudvalg, øvrige repræsentanter for DASU samt de af DASU’s klubber, der skal arrangere DM rally i 2013 og 2014.
Styregruppens mål er at sikre kontinuiteten og afviklingen af de resterende afdelinger af Rally DM i 2013 samt definere konceptet for og sikre grundlaget for Rally DM løbsserien i 2014.
Ifølge en kortfattet meddelelse er arbejdet med markedsføring og promovering i gang.
Styregruppen satser på en klar forøgelse af deltagerantallet gennem graduering af startgebyret i forhold til deltagernes placering på seedningslisten. Det gør det attraktivt for minirallykørere at deltage i DM-serien.



