
Den kommende weekend går langdistancesæsonen på Nürburgring Nordschleife i gang, og her indsætter Porsche en række fabrikskørere i forskellige teams.
En af de mere interessante kombinationer bliver dog løbsdebuten til Porsche 911 GT3 R Hybrid – GT-raceren, der består af den traditionelle benzindrevne boksermotor samt en elmotor, der lades op under nedbremsninger.
Det bliver Porsche-fabrikskørerne Jörg Bergmeister, Richard Lietz og Martin Ragginger, der skal deles om nyskabelsen i langdistanceløb.
– Det er altid noget helt specielt at køre løb i Tyskland, siger Jörg Bergmeister. Tyskeren huserer normalt i ALMS og huskes nok blandt danskere for at være den anden part i Magnussens voldsomme crash på Laguna Seca i 2009.
– Vi vil samle en enorm mængde viden i sæsonåbneren i langdistancemesterskabet, og dette skal hjælpe os med at forstå det nye hybridsystem endnu bedre og viderudvikle bilen op til 24-timersløbet, siger Bergmeister videre.
VLN-løbet denne weekend køres over fire timer.
Fotos: Porsche AG