Norske Petter Solberg er nu bekræftet ved siden af Jari-Matti Latvala for WRC 2012. Det beretter Ford, der samtidig bekræfter, at de er i WRC i minimum endnu to år.
Det forbliver også Malcolm Wilsons M-Sport, der står bag teamet igen. Et samarbejde, der strækker sig tilbage til 1997.
Petter Solberg og Chris Patterson skal som bekendt køre ved siden af Jari-Matti Latvala og Miikka Anttila.

Dermed vender Solberg, 37 år, tilbage til M-Sport og Ford, hvor han kickstartede sin VM-karriere i 1999. Fire år senere tog han VM-titlen for Subaru.
– Vi har et stærkt team med M-Sport og Malcolm Wilson, og i Jari-Matti Latvala har vi en af motorsportens store stjerneskud. Han er allerede anerkendt af mange som den hurtigste i WRC, og i år viste han stabilitet og ekspertise på alle underlag. Vi tror på, at han vil blomstre op i sin nye rolle som Fords førstekører, siger Gerard Quinn, Ford Europes motorsportschef i en pressemeddelelse.
– Og at vi har fået Petter Solberg ind i teamet bringer en af sportens mest erfarne og farverige kørere tilbage til teamet, hvor han begyndte sin karriere på højeste niveau. En VM-titel og 13 VM-rallysejre er bevis på hans evner, og hans store erfaring vil være et kæmpe aktiv for vores lineup, siger Quinn yderligere.