Fem timer er nu ved at være kørt i Mobil 1 Twelve Hours of Sebring, og set med danskerbrillerne ser det godt ud, når halvvejsmærket nærmer sig.

Tom Kristensen er i skrivende stund i Audi #2 i spidsen af løbet, mens Jan Magnussen i Corvette #3 er i spidsen af GT-klassen.

Heinemeier Hanssons teammate Martin Plowman var i front af LMP2 – dog inden pitstoppet – hvor danskeren overtog fra briten i Conquest Racings Morgan. Danskeren kørte et fint stint, bortset fra et par misérer, der bedst kan tilskrives teknikken.

På vej ud af pitten kørte danskeren for hurtigt og blev straffet, men omkring klokken 18.00 holdt LMP2 #37 – nummereret efter Heinemeier Hanssons softwarefirma 37Signals – stille på banen og fik endnu en gulflagsperiode.

Under de amerikanske regler blev bilen dog trukket tilbage i pitten, og Heinemeier Hansson kunne fortsætte efter at få fyldt bilen op.

– I første halvdel af mit stint virkede radioen overhovedet ikke. For at gøre ondt værre, så lyste benzinlampen med det samme, jeg kørte ud, så jeg vidste ikke, om vi var tæt på at løbe tør eller ej. Da jeg så pit-in-skiltet løb jeg tør for brændstof nogle sving senere, siger Heinemeier Hansson til teamet.

– Det er en helt fantastisk bil. Alle problemerne, vi havde i går med bremserne, er væk. Når dækkene først er varme, er bilen virkeligt god. Det er en nem bil at sætte hurtige, konsistente tider i, selv i trafikken. Vi har lært en del med pitstops og har haft nogle problemer med radioen, hvilket er grunden til, at vi er nogle omgange efter, men jeg var rigtig glad for farten og bilen. Forhåbentligt kan vi vinde det tilbage, siger Heinemeier Hansson.

Kort før endnu en gulflagsperiode overtog Jan Magnussen Corvette #3 fra unge Jordan Taylor, der havde kørt et stærkt stint. Gulflagsperioden skød Magnussen i front af feltet, hvor han pt. fører med et sekund til Richard Lietz i Felbemayr-Porschen.

Tom Kristensen overtog også Audi #2 i front, og det lykkedes danskeren at holde Audien foran Andre Lotterer, der dog var tæt på danskeren, der kom ud på koldere dæk. Den danske veteran havde en tæt kamp med den unge tysker og lukkede hårdt døren i sving 1, hvorefter han kunne udbygge et lille forspring.

Nicki Thiims Porsche #31 ligger fortsat på sjettepladsen.