Danmarks indiskutabelt mest aktive motorsportsforfatter er klar med en ny bog – denne gang om samtlige danske kørere der har kørt på Le Mans. Peter Nygaards Triumf og tragedie er på 352 sider, der skildrer 18 danske racerkøreres karrierer og Le Mans-indsatser – lige fra Tom og Jan til de mindre kendte som Lars Viggo Jensen og Jens Møller. Bogen er fyldt med flotte illustrationer og små interviews med kørerne.

Kørerne gennemgås kronologisk, først med en kort gennemgang af karrieren uden for Le Mans og efterfølgende om selve Le Mans. Det giver et fantastisk indblik i de meget alsidige baggrunde, kørerne har inden de starter på Le Mans, og man bliver mindet om, at det ikke kun er triumfer danskerne er kommet hjem med, men har måttet kæmpe indædt med genstridigt materiel og medkørere af svingende kvalitet.
En stor del af bogen beskæftiger sig naturligvis med Allan Simonsen og den tragedie, der ramte Le Mans i 2013. Tom Kristensen beskriver de mange modstridende følelser det var for ham at vinde det løb, hvor hans gode ven Allan Simonsen mistede livet. Ligeledes er Young Driver AMR-kørernes beskrivelser og følelser fra løbet følelsesladede og medrivende.
Bogens styrke er dog også dens største problem. Den vil simpelthen for meget på for lidt plads. Med 18 kørere er der ikke spalteplads nok til at komme rigtigt i dybden med kørernes oplevelser, og det bliver derfor hurtigt en gennemgang af hver af kørernes karriere og resultater fra karrieren og kun et par spalter med de sjove anekdoter og oplevelser, som netop er dem man gerne vil høre mere om.
Når det er sagt, er bogen dog rigtigt god til at minde om de mindre kendte kørere som ellers nok er gået i glemslen hos mange. De mange gode illustrationer og interviews, især med kørerne om Allan Simonsen, giver et godt helhedsindtryk.
Bogen får derfor 4/6 stjerner.
Peter Nygaard er forfatteren bag bøger som Ferrari – 60 år i Formel 1 og Det hurtige Dusin. Hans nyeste bog, Triumf og Tragedie kan købes i butikkerne fra den 6. november.