Racemag har fredag aften haft et interview med Lasse Østerild, hvor han nævnte, at han går efter podiet i SP6 klassen. Og derudover kunne han også fortælle, at der er syv danskere til start, da køreren Claus Grønning blev tilmeldt i sidste øjeblik – mere om det til sidst i artiklen.

Lasse Østerild og teamet er godt tilfredse med deres kvalifikation. Først og fremmest er de glade for at starte som treer i SP6 klassen. Men vigtigere er, at alle kørere føler sig rigtig godt tilpas med bilen. Teamets Porsche er siden træningen og de to kvalifikationer, blevet forbedret væsentligt af ingeniørerne.

– Vi har en bil der er rigtig pålidelig, og derfor tror jeg også vi kan komme på podiet, udtaler Lasse Østerild til Racemag.

Lasse Østerild har to gange tidligere deltaget i 24H Nürburgring og i hele 15 VLN løb.

Han er kommet i kontakt med teamet, han kører for, gennem venner og bekendte, som han tidligere har kørt løb med. Da Lasse Østerild erfarede, at de manglede en kører til dette års 24H Nürburgring, slog han til med det samme.

Claus Grønning som er den syvende dansker, der deltager i 24H Nürburgring, kører for Roadrunner Racing teamet i en Renault Clio. De havde også en god kvalifikation, og kom ind som nummer fire i SP3 klassen.  Claus Grønning har gennem de senere år deltaget i flere VLN på banen.

Et rigtigt spændende løb venter fra i morgen klokken 16:00 og 24 timer frem. Racemag følger løbet og alle danskerne løbende igennem de 24 timer.