Det var en alt andet end imponeret McLaren-boss Martin Whitmarsh, som efter løbet udtalte sig om uheldet mellem Jenson Button (McLaren) og Sebastian Vettel (Red Bull Racing).
Vettel lå lige bagved Button ned mod sidste chikane, da han fejlvurderer Button’s bremsepunkt og må fortage en relativ hård opbremsning. Da banen på dette sted samtidig er lidt våd resulterer det i at Vettel mister kontrollen over bilen og skrider sidelæns ind i Button som efterfølgende må udgå.
Vettel får efterfølgende en drive-thru straf for hændelsen, og netop derfor mener Martin Whitmarsh at der var mere end blot hændeligt uheld.
“Det er ikke en kørsel man forventer at se i F1, måske noget man kunne forvente i en mindre formel serie, og en drive-thru mener jeg er rimeligt nemt sluppet.
Vettel er en flink fyr og har sikkert ikke gjort det med vilje, men det virkede ikke rigtig gennemtænkt det han foretog sig, og jeg ville foretrække at han kun lavede den slags mod sin teamkollega end os,” udtalte Whitmarsh efter løbet.
Vettel var da heller ikke sen til at undskylde hændelsen efter løbet, og undskyldte sig med at han var blevet overasket over Buttons bremsepunkt og samtidig være uheldig med en våd plet på banen.
Foto: McLaren Mercedes