Med weekendens første to af tre træninger kørt, tegner der sig efterhånden et billede af, at Ferrari, og specielt Sebastian Vettel har noget at kæmpe imod.
I FP1 nåede tyskeren kun fire omgange, inden han måtte parkere ude på banen med en teknisk fejl, som skal være relateret til bilens transmission. I FP2 kom bilen på banen igen, og kørte faktisk hurtigst af alle – inden Vettel nok en gang måtte pitte med flere transmissionsproblemer, og dermed mistede både han og Ferrari vigtig træningstid og – data.
I FP1 var Nico Rosberg og Mercedes hurtigst, da han tidligt i sessionen kørte 1.10.401 på sine soft-dæk. Kollegaen Lewis Hamilton kom ikke for alvor tæt på fra start, og var da også over et sekund efter Rosberg tidligt i sessionen. Lidt atypisk var Rosbergs tid så god, at den ikke stod til at forbedre hen mod slutningen, hvor banen traditionelt ellers er hurtigere. Hamilton fandt ellers en del tid, og endte tre tiendedele efter tyskeren, men kom aldrig for alvor tæt på, da briten på sin bedste omgang blandt andet låste et hjul ind i sving 1.
I den anden Ferrari var Kimi Räikkönen fra start tredjehurtigst, men forblev herefter i garagen indtil træningens døende minutter. Det var dog nok til, at finnen kunne sætte den tredjebedste tid. Landsmanden Valtteri Bottas kørte fjerdehurtigst, mens Felipe Nasr var femtebedst.
Efter Sauber-køreren stod der Red Bull, for Daniil Kvyat og Daniel Ricciardo var henholdsvist 6. og 7. bedst, mens Max Verstappen fra søsterteamet Toro Rosso satte 8. bedste tid. Den unge hollænder var dog ikke tilfreds med sin bil, og klagede på radioen over, at den var utroligt svær at køre.
I pitten var der også dramatik, for Felipe Massa, der endte som niendebedste i FP1, var tæt på at køre Ferrari-teamchefen Maurizio Arrivabene ned i pitten. Det skete, da Ferrari-chefen hoppede ned fra pitmuren samtidigt med, at Massa kørte ud af sin pitbox. Arrivabene nåede væk i tide, og selvom Massa kiggede på ham med hovedrysten, så forlyder det fra blandt andet Autosport, at de to godt kunne joke med det lille intermezzo efterfølgende.
Practice 2:
Med Vettel tilbage på banen gik tiderne hurtigt den rette vej for tyskeren, der som nævnt kørte hurtigst af alle i FP2 – før tyskerens Ferrari atter gav op. I første omgang var det dog Lewis Hamilton, der kørte hurtigst foran Kimi Räikkönen, da feltet var på soft-dæk. Med skiftet til supersofts kunne briten imidlertid ikke finde mere tid, og var sågar af banen på sine hurtige omgange, hvorfor intet rigtigt lykkedes for Mercedeskøreren. Rosberg fandt lidt tid på sine supersofts, og var en stund bedst af alle – indtil Vettel tog tiden med 11 tusindedele.
Kimi Räikkönen forbedrede sig med mere end fire tiendedele på supersofts og tog dermed tredjepladsen foran Pastor Maldonado. Hamiltons manglende forbedringer på supersofts kostede ham i FP2, og han kan notere sig femtebedste tid foran Force Indias nykårede Le Mans-vinder Nico Hülkenberg.
Det var på cirka dette tidspunkt – midt i de hurtige omgange – at Sebastian Vettel blev kaldt i pit, og han kom ikke for alvor ud at teste bilen med mere brændstof i tanken – der spekuleres atter i, at problemerne med Vettels Ferrari er transmissionsrelaterede.
Romain Grosjean satte syvendebedste tid foran Max Verstappen på 8. Felipe Nasr og Sergio Perez runder top ti af i FP2.



