Denne weekend går det løs med det sidste løb i ILMC’s korte historie. Zhuhai-banen i Kina lægger for andet år i træk asfalt til finalen i det, der næste år vil blive kendt som WEC, World Endurance Championship.
Sidste år tog Tom Kristensen en andenplads i den nu pensionerede Audi R15+ under kontroversielle omstændigheder. I år har danskeren og skotske Allan McNish mere end nogensinde behov for revanche efter en sæson uden de helt store resultater – med McNish’ ord ‘et år fyldt med skuffelser’.
– Sidste år kørte vi for første gang i Zhuhai. Banen er smal, har hurtige langsider og mange meget langsomme kurver. Bremserne skal arbejde hårdt, og god traktion er vigtig. Publikum er utroligt entusiastiske. Jeg glæder mig til at se fansene igen. Deres begejstring, interesse og kendskab vokser hele tiden. Og Kina er endda det største marked for Audi, hvad salg angår. Det bliver bestemt et spændende løb for os, siger Tom Kristensen i en pressemeddelelse.
Audi Sport Team Joest stiller igen med to biler. Timo Bernhard og Marcel Fässler kører i #1.
Eurosport viser slutfasen i løbet live, mens det kan følges live via Audi TV – klik her.
Mere end 300.000 biler sælger Audi årligt i Kina.



