Årets titel i Formula Renault NEC får dansk/belgisk aftryk uanset hvad.

Spørgsmålet er blot, om det bliver det danske team KEO Racings belgier Ludwig Ghidi, eller om det bliver danske Mikkel Mac i belgiske KTR, der løfter trofæet.

Belgiske Ludwig Ghidi kan allerede den kommende weekend afgøre det på hjemmebane, når NEC kører på Spa-Francorchamps. Igen køres der tre løb i weekenden, og med 90 point på spil kan den unge kører i den danske racer sikre sig titlen før tid.

I klassen for de ældre Formula Renault 2000-biler skal meget gå galt, hvis ikke en af Schilling-brødrene Dear og Danien tager trofæet. KEO Racings søskendepar er i front, 43 point foran Johann Ledermair.

Men det bliver ikke nemt for nogle af kørerne. Igen får NEC-klassen besøg fra Eurocuppen, der traditionelt sætter deres præg i front af løbene. Epsilon Euskadi stiller med fire kørere og MP Motorsports samt Josef Kaufmann Racing med to biler hver.

Kvalifikationen og første løb køres lørdag, mens de to resterende løb køres søndag.

Foto: Chris Schotanus