For fjerde år i træk går Gran Turismo og Nissan sammen om GT Academy. Her får PlayStation spillerne med de bedste tider i den virtuelle verden mulighed for at prøve sig af i en racerbil i den virkelige verden. Som noget nyt i år er der fire konkurrencer, fordelt geografisk på USA, Tyskland, Rusland og Europa.

Det hele begynder den første maj, hvor man skal tænde sin PlayStation og downloade GT Academy. De virtuelle prøvelser tager udgangspunkt i i Gran Turismo 5, men de er specielt udviklet til GT Academy. De indledende kvalifikationsrunder foregår online, og består af otte kvalifikationsrunder.

I juli vil de hurtigste spillere i landet mødes med vindere af live events for at deltage i en national finale, der også foregår virtuelt. Vinderne af de nationale finaler får så mulighed for at prøve ægte Nissan sportsvogne på Silverstone i august som en del af International Race Camp konkurrence. Det vil være en Race Camp konkurrence for hver af de fire geografiske konkurrencer.

Vinderne af Race Camp kommer resten af 2012 igennem et intensivt kørerudviklingsprogram, så de er klar til at deltage i 24 timers løbet i Dubai i januar 2013.

Tidligere vindere med succes

Beviset for, at det hele ikke bare er et smart markedsføringsstunt kan findes i de tidligere vinderes resultater.

Lucas Ordoñez, vinderen i 2008, tog andenpladsen i LMP2 i Le Mans i 2011, og kommer i 2012 til at køre sammen med Alex og Martin Brundle på Le Mans. Han skal også deltage hele sæsonen i European Le Mans Series for Greaves Motorsport Zytek-Nissan i LMP2.

Jordan Tresson, vinder i 2010, kører i år FIA World Endurance Championship og Le Mans 24 Hours for Signatech Nissan i LMP2 .

Jann Mardenborough, vinder 2011 Europa, kører i år i en Nissan GT-R Nismo GT3 i Blancpain Endurance Series mens Bryan Heitkotter (vinder 2011 USA) kører en Nissan 370Z Nismo RC i Grand-Am Continental Tire Sports Car Challenge Series Grand Sport klassen.

Så med det rette talent, er der mulighed for en smutvej til en racerkarriere.