Michel Nykjær har været forfulgt af uheld siden en punktering kostede ham en sejr i FIA WTCC på Monza. Senest på Zolder blev det i den grad en weekend til glemmebogen, men det vil sydsjællænderen rette op på denne weekend.

– Nu skal det vende, for sidst var der ikke noget at skrive hjem om. Som jeg ser det nu, så er der 54 point op til femtepladsen i VM, og dén går jeg efter, siger Michel Nykjær fra Portimao-banen til Racemag.

– Vi har været rundt på banen, der går op og ned og minder nogle steder om Ring Djursland. Men det er et rigtig flot anlæg med kæmpe pitgarager, og alt ser rigtig godt ud, siger SEAT-køreren, der trods sit eget mål forventer hård modstand denne weekend fra de andre mærker.

– SEAT har været her for at teste, men umiddelbart så ligger banen bedre til baghjulstrækkerne, da der er nogle lange kurver, hvor de kan give gas, mens vi må holde lidt igen. Men generelt er det en spændende bane, hvor der blandt andet er et sving, hvor indbremsningen er helt blind, siger Nykjær videre.

– Nu gælder det bare om at gøre det godt og starte langt fremme, for der bliver kørt hårdt midt i feltet, slutter SEAT-køreren.

Første træning køres klokken 16.00 fredag. Herefter følger træninger og kvalifikation lørdag, mens de to løb traditionen tro køres søndag. Se tider og links til livetiming under vores motorsportskalender her: www.racemag.dk/events

Foto: Stine Østergaard