Den blot 18-årige Nicki Petersen ser frem til Auto-G DTC’s første møde med FDM Jyllandsringen og håber på at kunne blande sig i top 5 efter en vellykket test.
– Vi har testet to gange på Jyllandsringen, da det bliver første gang i sæsonen, vi kører der. Første test var en regulær katastrofe, hvor flere uforudsete fejl meldte sin pludselig tilstedeværelse. Heldigvis er det netop derfor, vi tester, så frem til anden testdag var min Mustang-racer igen i topform. Det gav en opløftende testdag, hvor vi fik indsamlet værdifuld data frem mod weekendens to løb, siger han i en pressemeddelelse.
Nicki Petersen ser frem til igen at skulle duellere på FDM Jyllandsringen. En racerbane han kender særdeles godt fra andre danske klasser, og som af mange hyldes for sine gode overhalingsmuligheder, og svingende forløb.
– Det er ambitiøst, men det er stadig min målsætning at komme i top fem. Det kræver benhårdt arbejde fra alle i teamet, og ikke mindst jeg selv, så vi går fokuseret til opgave hos Elgaard Motorsport, hvor jeg kører, siger Nicki Petersen videre.
Efter anden afdeling indtager Elgaard Motorsport-køreren en sjetteplads i mesterskabet.


