Spørger man Jan Magnussen om hvem, der er skyld i hans sejr i DTC-finaleheatet søndag eftermiddag på FDM Jyllandsringen er der ingen tvivl. Mekanikerne fra Team Telesikring Racing knoklede på højtryk for at få bilen klar til start efter et større sammenstød i første sving.

– Det her havde simpelthen ikke kunnet lade sig gøre uden de gutter, vi har i teamet, fortæller Jan Magnussen, som bogstaveligt talt blev holdt nede i andet heat:

– Der holdt simpelthen en bil oven på mig, og jeg måtte rykke tilbage, så den kunne glide ned fra taget.

Med bilen i pit kunne mekanikerne arbejde alt hvad de havde lært, og med få minutter tilbage før finaleheatet begyndte, kunne Jan Magnussen køre til start i en frisklappet udgave af sin Camaro-racer. Her startede han fra femtepladsen og overhalede sig frem til sejren foran Marius Nakken.

Med en sejr til Magnussen var stemningen i top hos Telesikring-teamet, hvor Patrick Egsgaard til gengæld havde en mere blandet weekend. En sjetteplads i første heat var et godkendt resultat for Esbjerg-køreren, men røg af banen i både andet heat og finalen – i sidstnævnte med hjælp fra en konkurrent.

– Hvis jeg skal sige noget positivt om weekenden, så må det være, at vi hele tiden har haft god fart i bilen. Vi kom i Superpole både lørdag og søndag, men i løbene var jeg knap så heldig, lød det fra Patrick Egsgaard.

Der er to løbsweekender tilbage i Danish Thundersport Championship, og Jan Magnussen har tilbageerobret mesterskabsføringen med 25 point ned til Casper Elgaard. Alting er dermed stadig åbent inden de sidste løb afvikles på norske Rudskogen og ved DM-finalen på FDM Jyllandsringen.

Stillingen efter Grand Prix Danmark

1.

Jan Magnussen

Roskilde

273

2.

Casper Elgaard

Risskov

248

3.

Ronnie Bremer

Hvidovre

202

4.

Marius Nakken

Norge

195

5.

Mikkel C. Johansen

Slagelse

146

6.

Nicki Petersen

Hornslet

146

7.

Jesper Kilstrup Egebart

Vejle

135

8.

John Nielsen

Randers SØ

135

9.

Michael Markussen

Kolding

100

10.

Nicolai Eberhard

Hinnerup

89

11.

Patrick Egsgaard

Esbjerg V

81

12.

Martin V. Jensen

Hinnerup

75

13.

Jesper Sørensen

Dragør

74

14.

Molly Pettit

Norge

66

15.

Anders Fjordbach

Aalborg

62

16.

Bjarne Nordal

Norge

51

17.

Elling Sebastian Aarvik

Norge

34

18.

Henrik Ziegler

Singapore

33

19.

Stephan Høyer

København

21

20.

Henrik Nøhr

Dragør

19

21.

Henrik Kristensen

Egå

18

22.

Roger Hermansen

Norge

3