Casper Elgaard kan kalde sig seksdobbelt mester i DTC efter en sæson, der på alle måder blev præget af op- og nedture. Teamchefen fra Massive Motorsport havde en på papiret overskuelig opgave i sæsonens sidste finale, for fra en 2. startposition skulle Elgaard blot holde Massive Motorsports anden kører, Dennis Lind, bag sig. Og med Lind startende absolut bagerst efter en regulær katastrofe af en dag, syntes det overskueligt.

Jan Magnussen havde en weekend, hvor Magnussen Racing Experience-Camaroen absolut havde farten, men starterne var meget ustabile. Derfor lykkedes det formentlig også Casper Elgaard at komme bedst fra land, mens Jan Magnussen ind i første sving holdt sig godt fast og bevarede andenpladsen.
Længere nede i feltet opstod der karambolage efter publikumslangsiden, hvor Marius Nakken ramte Frederik Schandorff, som fik en ganske ærgerlig slutning på en ellers god dag. Kort efter stødte flere biler sammen i Hesteskoen, og så måtte der atter safetycar på banen.
På 2. omgang var det fortsat Elgaard og Magnussen i front foran Kasper H. Jensen og heat 2-vinderen Michael Markussen foran Marius Nakken og Ronnie Bremer.
Efter genstarten fandt både Nakken og Bremer en vej forbi Michael Markussen, men Markussen fik siden sin position igen, da Marius Nakken modtog en stop&go-straf for sit sammenstød med Schandorff. Meddelelsen om straffen nåede imidlertid aldrig frem til nordmanden, som til alles undren blev på banen og blev præsenteret for det sorte flag og en diskvalifikation.

Midtvejs i løbet lavede Jan Magnussen den overhaling, der afgjorde løbet. Magnussen var senere på bremsen end Elgaard ind i første sving, og kunne elegant gå indenom. Omgangen efter gjorde Ronnie Bremer i øvrigt det samme ved Kasper H. Jensen, og kørte sig dermed på podiet i finaleløbet.
Nede bagved mente Dennis Lind imidlertid, at nok måtte være nok. Den unge roskildenser startede igen suverænt, og satte konkurrent efter konkurrent – og kunne til sidst nærme sig duellen om guldet. Han nåede dog aldrig længere end at nærme sig duellen, og med Lind på en fjerdeplads i finalen kunne Elgaard kalde sig mester.

Jan Magnussen fik den ønskede finalesejr, men kan se tilbage på en svær weekend på Jyllandsringen:
– Det var en svær weekend. Bilen var hele tiden hurtig, men starterne duede bare ikke – og det må vi lige have set på. Jeg ville gerne have vundet noget mere, men en sejr i sidste løb er en god måde at takke alle sponsorer og alle i teamet på.

Den nykårede mester Casper Elgaard fik med hiv og sving sit mesterskab i hus i sidste løb. Han runder det hele op således:
– Det har været en meget speciel sæson, den her. Efter Aarhus havde jeg absolut ingen forhåbninger til det, men det gik kanon i Padborg og København, og så kom gejsten ligesom tilbage. Det gik også godt på Djursland, og da begyndte vi at tro på det igen. Så kostede Grand Prix’et en bil, men gutterne fik alligevel en bil klar til Norge – og derfra var vi med igen.

Dennis Lind kæmpede hårdt hele dagen, men fik nærmest intet udbytte af indsatsen.
– Jeg føler mig ret uheldig i dag. De andre har haft deres uheldige weekender, og min kom desværre i dag. Mere er der vist ikke at sige til det. Jeg er rimeligt tilfreds med at kunne lukke på en fjerdeplads, men det var en svær dag, konkluderer Dennis Lind.

Marius Nakken fik det sorte flag, og forstod i situationen ikke meget af episoden. Han spurgte efter eget udsagn sit pitcrew flere gange om en eventuel straf, men han fik aldrig svar:
– Jeg fik endnu en god start og var bag Schandorff. Det er jo finalen, og man må presse på. Jeg tror, han så lidt for meget i sine spejle, men jeg ramte ham i hvert fald. Så skete der det, at jeg ingen besked fik fra mit crew, selvom jeg spurgte ind til det. Jeg fik ingen svar, så jeg valgte at fortsætte – og fik det sorte flag for det. Omvendt, havde jeg kørt ind, så havde løbet alligevel været ovre.

Den anden implicerede, Frederik Schandorff, ærgrede sig over finalens udfald:
– Jeg synes virkelig, det var en ærgerlig slutning på sæsonen. Bilen gik godt i 2. heat, men manglede lidt her til sidst, og så blev jeg ramt. Jeg skal bare glemme den her finale, men resten af weekenden var god, og jeg er meget tilfreds med 2. heat, lyder det fra Frederik Schandorff.