AD-Racing/Flexlease.nu har med en ny kører og købet af to nye biler for alvor lagt sig i selen til en stor satsning i 2016. Ved Dansk Motorsport Award fangede vi hovedpersonerne, Kasper H. Jensen og den nytilkomne Frederik Schandorff samt de to unge køreres chef – John Nielsen til en snak. En snak om et 2016, hvor det fynske teams erklærede mål er at gøre konkurrencen endnu hårdere i toppen af Danish Thundersport Championship.
– Jeg ser det sådan, at vi nu har en reel mulighed for at være med i toppen – det er vores mål. Vi har fået en ny kører i Frederik Schandorff, der gjorde det virkelig godt sidste år. Det samme gjorde Kasper H. Jensen, så det var oplagt for os at fortsætte med Kasper og hyre Frederik, siger teamchef John Nielsen og fortsætter:
– De har begge en sæson i ryggen, og vi går efter at give dem det bedste materiel, vi kan skaffe. Vi har bestilt to nye biler i USA, men de er ikke kommet til Danmark endnu, og faktisk er de så nye, at jeg ikke er helt klar over, hvilke karosserier vi får. Jeg glæder mig virkelig til vi kommer i gang.

Frederik Schandorff var blandt sidste års DTC-debutanter. Her gjorde Formel Ford-mesteren fra 2014 en god figur hele sæsonen:
– Jeg har ret store forhåbninger til 2016, og jeg tror helt klart, vi har en fornuftig chance for at kunne konkurrere helt i toppen. Der er masser af god sparring i at have John som teamchef, og det bliver godt at få en teamkammerat som Kasper – det manglede jeg sidste år, forklarer Frederik Schandorff.


