Hyundai i20 WRC
Hyundai i20 WRC set bagfra

Hyundai har nu løftet sløret for farverne og den endelige køreropstilling til WRC 2014 – sæsonen, der markerer comeback til VM-rally for den koreanske bilproducent.

I Hyundai Europes hovedkvarter fik inviterede pinger den endelige version af i20 WRC at se sammen med det kommende kørerlineup, der som tidligere nævnt på Racemag bliver en blanding af asfalt- og grusspecialister.

Hyundais i20 WRC bliver i ret så markante Shell Helix-farver kørt i Rallye Monte Carlo af førstekører Thierry Neuville og Dani Sordo. Spanieren, der har forladt Citroën Racing, skal dele bil nummer to med Juho Hänninen og Chris Atkinson.

Hyundai Motorsport lægger ikke skjul på, at 2014 bliver et læreår for det tyskbaserede team.

– Vi har arbejdet utroligt hårdt for at nå, hvor vi er i dag og for at kunne lancere vores nye WRC-team foran resten af verden. På mindre end et år har vi bygget og testet en helt ny WRC-spec-bil, Hyundai i20 WRC, og har etableret et professionelt team og moderne motorsportsfaciliteter. Det er en stor præstation, men vi ved, at vi har meget at lære i vores første sæson. Vores mål for 2014 er realistiske: Vi vil komme i mål i alle rallies med begge biler og vil opbygge en database med information og erfaring, så vi kan udvikle os til at være kommende rallyvindere i fremtiden. Om alt går vel, så håber vi også at kunne køre med om en podieplacering i ny og næ, som året skrider frem, siger teamchef Michel Nandan i en pressemeddelelse.

Det er allerede nu bekræftet, at Chris Atkinson skal køre sit hjemmebanerally Rally Australia i 2014.