Formel Ford DM ser ud til at gå imod et rekordfelt i 2012. Her kort før årsskiftet er seneste tilmelding tikket ind. Lasse Sørensen klar for Fluid Motorsport.

Den blot 15-årige Lasse Sørensen, der er den yngre bror til Marco Sørensen, rykker op fra karting-klasserne til formelracere på de hjemlige baner i den kommende sæson.  Sørensen har allerede testet bilen med storebror ved pitmuren.

– Det er rart at have Marco med. Han har en kæmpe erfaring, som  jeg nu kan høste af. Bare sådan noget som at læse data, har han allerede trænet mig i inden den første test. Sædeposition, gearskifte, venstrefodsbremse , alt det der kan han hjælpe mig med.

– Det er dejligt at kunne give noget af min erfaring til min lillebror. Han er min største fan og har rejst sammen med mig til mange af mine løb. Han har været en stor støtte for mig. Det er rart at kunne give ham lidt tilbage, som han kan bruge i sin udvikling.  Lasse er et kæmpe talent, og han har i år vist, at han er en af verdens bedste gokartkørere.  Nu skal vi bare have lagt nogle testkilometer ind under huden på ham, og så skal han nok blive en faktor i dansk motorsport også. Han har det i sig, lyder det fra Marco Sørensen.

Senest er også Robert Schlünssens RS Competition meldt klar med to Aquila-racere.

18 kørere kan stå på gridden i de to klasser Duratec og Zetec. Se listen her.

På billedet ses teamchef Elvin Nielsen med Lasse og Marco Sørensen.