Alain Menu og Rob Huff tog forreste række i kvalifikationen på Brands Hatch. Dermed snød Chevrolet-duoen BMW-kørerne Augusto Farfus og Andy Priaulx for forreste startrække, som de to indtil da havde okkuperet.
Augusto Farfus var hurtigst i begge morgenens træninger, men må altså nøjes med tredje bedste startplacering til søndagens første løb.
Farfus og Priaulx starter foran de hurtigste SEAT-kørere med Rickard Rydell femmer og Gabriele Tarquini sekser. Nicola Larini i Chevrolet er syver foran Jörg Müller, Tiago Monteiro og overraskelsen i lørdagens kvalifikation, ungarske Norbert Michelesz i SEAT Leon.
Mesterskabsetteren Yvan Muller skal starte som nummer 11 efter at have misset anden kvalifikation.
De øvrige gæstekørere, svenske Robert Dahlgren og norske Tommy Rustad i det svenske Volvo-team starter som nummer 13 og 21. Danske Kristian Poulsen starter som nummer 22 som hurtigste blandt de tre Engstler Motorsport-kørere. James Thompson er nummer 25 af 27 kørere.
Foto: fiawtcc.com