Det var igen Audi, der satte sit præg på anden kvalifikation torsdag aften, hvor de tog de tre første pladser. Det var dog Audi #3, der henviste de to Audi R18 e-tron quattro til anden og tredjepladsen.
Loic Dumas i Audi #3 satte en fantomtid på 3:24.078, og det var den hurtigste tid i anden kvalifikation. Efter ham kom André Lotterer i Audi #1 med André Lotterer, og herefter i tredjebedste tid Tom Kristensens Audi #2, hvor det i dag var Allan McNish, der satte tiden. Anthony Davidson i Toyota Racing #8 kom ind på fjerdepladsen, og brød dermed den totale Audi dominans.
I LMP2 var det Oak Racing #24 med Judd motoren, der var hurtigst med Olivier Pla bag rattet. OAK Racings #35 med David Heinemeier Hansson kom ind i fjerdebedste tid, så de hænger forsat på i toppen af deres klasse.
I GTE Pro klassen var det Luxury Racing med #59, der forbedrede deres tid fra i går, og samtidig tog bedste tid foran Stefan Mückes Aston Martin i#97. Jan Magnussen i #73 kom ind i sjettebedste tid, og det resultat var han heller ikke helt tilfreds med.
– Bilen føles bedre i dag end i går, men jeg må indrømme vi ikke helt er, hvor vi gerne ville være på nuværende tidspunkt, udtalte Jan Magnussen til Radio Le Mans, da han kom ud af bilen.
I GTE Am klassen kom danskertrioen i bil #99med Allan Simonsen, Christoffer Nygaard og Kristian Poulsen ind i en flot tredjehurtigste tid. Luxury Racing i Ferrari #58 satte hurtigste tid i GTE Am klassen.
Den sidste kvalifikation køres mellem klokken 22:00 og 24:00. Man forventer at kørerne vil forsøge at sætte meget hurtige tider i den første halve time.



