Denne weekend markerer enden på en ti uger lang sommerpause efter 24-timersløbet på Le Mans – en pause, der for Young Driver AMR-teamet med de danske rødder er blevet brugt på at komme videre efter det tragiske løb.

Fjerde afdeling af FIA WEC-mesterskabet er 6 Hours of Sao Paolo, der køres på den 4,3 km lange Grand Prix-bane. Og Young Driver AMR stiller, som tidligere nævnt på Racemag, med et nyt tredje medlem af danskertrioen i Aston Martin Vantage #95.

– Interlagos er en fremragende bane. Den er en af de der klassiske grandprix-baner, som er rigtigt sjove at køre på. Den har nogle meget hurtige sving, som burde ligge ret godt til vores Aston Martin Vantage, siger Christoffer Nygaard i en pressemeddelelse.

Young Driver AMR’s hovedmål til den brasilianske runde af FIA WEC er at gennemføre løbet og score point.

– Denne weekend får vi Nicki Thiim med om bord. Han er et stort talent og super hurtig, men vi skal selvfølgelig lige først rystes sammen som hold, så vi går forsigtigt frem. Det er vores mål at få så mange point som muligt. Vi vil gerne vinde mesterskabet til ære for Allan Simonsen, og med fem løb igen er alt muligt. Det bliver hårdt arbejde, men jeg har to gode holdkammerater i Kristian og Nicki, og vi har en superhurtig bil.

Young Driver AMR har tidligere fejret store succeser på banen ikke langt fra Brasiliens største by. For tre år siden tog teamet en første- og en tredjeplads på banen i FIA GT1 World Championship.

Løbet køres søndag klokken 17.00 dansk tid – du kan finde link til livestream og livetiming i vores linksamling her.