Med basen ved Skjern Kulturcenter, så inviterede ROMK alle DSR og DSRS kørere velkommen til en varm dag på ’rally’ kontoret til de omkring 50 tilmeldte rallyteams, cirka 35 til DSR og 15 til DSRS/4afd, det var 5. afdeling af DM i rally, og løbet havde kun en hastighedsprøve.
Den lå i og omkring byen Bølling, den var i snit 20 kilometer pr. gang, og blev kørt fire gange. Den blev vendt om imellem SS 2 og 3, og dermed en ’ny’ prøve, layoutet på prøven var ren hurtig asfalt, og set fra en DM køreres synspunkt, så manglede der nok lidt kød på det sportslige denne dag, men der var, det der var !!!
, det var en varm dag med op til 27 grader, og rallyet bestod som sagt af en prøve, som blev kørt fire gange, to gange hver vej, det gav 82 km hastighedsprøver.
Løbet havde de meget omtalte virtuelle chikaner, og de gør ikke noget godt for eller i rallysporten, længere er den historie ikke, udtalte flere rallykørere på dagen.
DSR/DM, de generelle vindere af løbet blev, Kenneth Madsen og Ditte Kammersgaard i Citroën C3 Rally2, helt outstanding performance, med en sejrmargen på 1.12 minut, de kørte et suverænt løb.
De samlede to’ere, blev Ib Kragh og Jeannette Kvick i Hyundai I20 N Rally2, også her var præstationen, well done., de fik en tidsstraf i de føromtalte chikaner, så tidsforskellen optil Kenneth og Ditte var reelt kortere.
De generelle 3’ere, blev Jesper Bisted og Arly Larsen i Citroën DS3 R5, trods at de på SS1 døjede med ’lang’ bremsepedal, men de fandt rytmen og farten.
IGEN leverede Kim Boisen og Emilie Boisen i BMW M3 E30 et super resultat, generelt nummer 4, det burde være ulovligt i en historisk bil, men Kim tryller både bag rattet, og med bilens set-up.
DAGENS OPTUR, Lasse Karlshøj og Isabell Kvick Jørgensen i Peugeot 208 Rally4 vandt hardhitterklassen med 0,7 sekund ned til Jacob Leutenberger Madsen og Mie Aagaard Johansen også i Peugeot 208 Rally4. Jacobs venstre side af bilen viste nærkontakt med noget hårdt, men Lasse og Isabell viste hurtigheden på dagen, mega flot resultat, og samlet set 5’er generelt til Lasse og Isabell, og på denne prøve kunne Lasse tage noget med fra kartsporten, såsom apex og de rette ideallinjer.
Carsten Jensen og Michael Fasterholdt i Renault Clio Rally3 har i år hævet niveauet, og efter at Ladingmf Rallyteam er kommet med to biler til klassen, så er det blevet en sjov og fed klasse.
Esben Hegelund og Winnie Poulsen i WRC Hyundai I20 tog en omgang for meget i første heat, da Esben overhørte Winnies klare besked om at skulle ud, lige efter en overhaling. Derudover udbremsede han den også, men hold da op en fed lyd den bil har, deres tider i de to sidste heat var i en liga for dem selv.
Jacob Egholm og Sarah Haulrik vandt RC5 klassen, men ikke uden kamp mod Oliver Sørensen/Frederik Glad, begge mandskaber i Renault Clio Rally5. Første prøve gav Jacob og Sarah et forspring på små 11 sekunder, som de så holdte resten af dagen, for på SS1 måtte Oliver og Frederik to gange lade sig overhale, og det koster både tid og rytme i kørslen. Og dejligt med tæt kamp blandt de unge, der bliver ikke givet ved dørene, på de tre sidste prøver var tidsforskellen imellem Jacob og Oliver få sekunder, men Jacob var glad og lettet over sejren, den lunede i mere end en forstand, sejrsmargenen blev på 13,1 sekund.
DSRS, der vandt Claus Christensen og Peter Krag i Mitsubishi Lancer Evo9 generelt, faktisk en ret så sikker sejr til sidst. Her blev Lars Møller/Jeppe Schurmann i Mitsubishi Lancer Evo9 2’ere generelt, mens Lars Haar og Peter Mølholm Ravn i Honda Civic Type R tog en flot tredjeplads generelt.
DAGENS OPTUR i DSRS blev, Jacob Pallesen og Kasper Pinholt i Peugeot 306 GTI, Jacobs første rigtige rally, og så en klassesejr og 5’er generelt, og rigtigt flot kørsel af den kun 18 årige Jacob Pallesen, det var en flot indsats og udbytte af det.
De hurtigste målinger på topfarten i rallyet ramte lige over de 200 km/t, og de mange hårde accelerationer imellem vinkelsvingene var hårde ved bremserne, og så lige med små 27 graders varme i luften oven i.
Et meget kompakt rally, med god stemning, og et sindssygt varmt vejr, og under præmieceremonien og maden fik løbsleder Michael Ladefoged sagt nogle ord om rallyet, og om hans debut som løbsleder.
Resultater :
DSR, https://www.rally-results.dk/rally/21/rally/results
DSRS, https://www.rally-results.dk/rally/22/rally/results
/Allan POST





































