Sebastien Loeb er årets verdensmester i rally. Han vandt Rally Wales, men vejen til sejren var ikke let og det var først efter næstsidste prøve, at han kunne føle sig sikker.

Faktisk førte Sebastien Loeb rallyet hele vejen, men Mikko Hirvonen havde på ingen måde givet ham let spil. Efter den første dag skilte blot 2,4 sekunder de to.

Lørdag morgen så det ud som om, at Loeb var i gang med at afgøre sagen. I løbet af få prøver øgede han forspringet til 25 sekunder, uden Hirvonen kunne pege på, at der var noget galt med hans Focus.

Men Hirvonen havde ikke givet op. Søndag morgen tog han 11 sekunder ud af Loebs forspring på en enkelt prøve og han var foran på splittiderne, da hans motorhjelm på næstsidste prøve sprang op og dækkede forruden. Det var nødvendigt at stoppe for at få hjelmen af og herefter var Loeb over 1 minut foran, mens Hirvonen nu måtte kæmpe for overhovedet at få andenpladsen i hus. Det lykkedes på den sidste prøve.

Alle andre i rallyet var hensat til statistroller. Ingen kunne følge de to VM-kamphaner. Nærmest kom Danni Sordo og Petter Solberg, som igennem hele rallyet havde en tæt dyst om 3. pladsen. Den tog Sordo sig af til sidst, da Solberg faldt lidt tilbage efter problemer med vinduesviskerne. Ikke noget, man skal døje med i de regnvåde, wallisiske skove.