Williams Martini Racing har her til morgen præsenteret sit bud på en 2016-racer. Bilen, Williams Mercedes FW38, fortsætter for tredje år i træk med Martinis velkendte røde, hvide og blå bemaling, og skal forsøge at forbedre yderligere på en 2015-sæson, som Williams selv kalder succesfuld. Her blev det i alt til fire podieplaceringer og en samlet tredjeplads i konstruktørmesterskabet.

Teamejer, Sir Frank Williams forklarer:
– Williams er i gang med at cementere sin position forrest i feltet igen, efter vi i de forgangne to sæsoner er blevet nummer tre. Dette er et stort resultat givet, at vores konkurrenter har flere resourcer end os. At blive, hvor vi er, vil være en udfordring i sig selv, men vi er fast besluttede på at fortsætte vores opadgående formkurve – for kun sejre vil nogensinde være godt nok.

– Vi har et meget stabilt team med os ind i 2016. Felipe og Valtteri fortsætter hos os for tredje sæson i træk. De arbejder godt sammen, og begge har de en optimal blanding af fart og stabilitet. Også vores tekniske team fortsætter som hidtil. De er meget konsistente i deres arbejde, hvilket jeg tror, vil være til vores fordel – og vi har nogle af griddens bedste ingeniører til rådighed, siger Frank Williams.

Williams forventer, at de kommende ugers test vil blive en hektisk periode for teamet, der nu skal lære FW38 at kende i praksis:
– Vi har et par travle uger foran os med testene, hvor vi skal lære vores pakke bedre at kende, inden det første løb. Vi må vente indtil Melbourne for at se, hvor vi er i hakkeordenen, men jeg tror på, at vores hårde arbejde over vinteren vil bære frugt, siger Frank Williams.

Den nye FW38 er resultatet af næsten et års arbejde for Williams, der allerede begyndte at planlægge udviklingen af FW38 så snart FW37 stod klar. Det forklarer designchef Pat Symonds:
– FW37 var i forvejen en ganske effektiv bil, så vi koncentrerede os om at forstå de områder, vi kunne forbedre på – uden at miste det, der gjorde FW37 effektiv. Det er ingen hemmelighed, at FW37’s performance ved lave hastigheder ikke matchede det, vi så ved høje hastigheder. Derfor brugte vi meget af tiden på at forstå hvorfor – og på at lave ændringer, vi håber kan forbedre bilen. Det er altid svært at svare præcist på, hvornår diskussionen om forbedringer starter, men allerede midt i januar 2015 havde vi et møde om FW38’s koncept. Det var før FW37 overhovedet havde kørt en meter, men vi måtte have en liste af områder at arbejde på. Derfor håber vi også, at FW38 er bedre end forgængeren, siger han.

Rent teknisk er der sket mange mindre ændringer, men der er en ændring, som Pat Symonds mener, publikum vil lægge mærke til:
– Tilskuerne vil opleve, at bilerne lyder lidt skarpere. Vinterens udvikling har givet mere effekt, hvilket i sig selv giver lidt lyd, men mere afgørende er det, at wastegaten ikke længere er ført ind i udstødningen. Det vil gøre lyden cirka 12% højere end før, men det vil også give de dramatiske lyde, vi alle forbinder med turbomotorer, forklarer han.

FW38 kører for første gang den 22. februar, hvor de officielle F1 testsessions begynder i Spanien.