McLarens juniorkører, belgiske Stoffel Vandoorne, udtaler til den belgiske avis L’Avenir, at han vil udnytte sin egen succes i GP2 til at overhale Kevin Magnussen som McLarens tredjekører.
“Der er ikke ændret så meget for mig, Det er Magnussen, der har taget et skridt tilbage til rollen som tredjekører”, siger Vandoorne til den belgiske avis”.
Vandoorne sluttede på en samlet andenplads i GP2 i 2014 – kun overgået af briten Jolyon Palmer, som i går blev signet af Lotus.
“Hvem ved, det kan være chancen for mig, fordi alle ved, at hvis du ikke kører i en sæson, så forsvinder du fra markedet, og det vil være meget svært at komme tilbage. Hvis jeg vinder GP2, så har jeg momentum”, udtaler Vandoorne.



