Kalender og reglement for 2011-udgaven af Super Car Challenge er nu lidt tættere på mål. Det spændende vægt/effekt-reglement og en foreløbig kalender med fem afdelinger skal sparke gang i langdistanceklassen, der kører med engelske Britcar som forbillede.
Mesterskabet i den kommende sæson vil byde på entimes-løb med pitstop og et bredt udvalg af biler – lige fra potente sportsvogne som Aquila og den i Danmark nye Saker (foto) til de mere gadebilslignende racere som fx Renault Clio.
Klasserne er inddelt i GTR, GT og Sport. GTR er for biler der med vægt/effekt på mindst 2,6kg/hk, GT er for biler der med vægt/effekt på mindst 3,7kg/hk, og Sport er for biler der med vægt/effekt på mindst 5kg/hk. Der indføres obligatorisk powerlogger.
Hver løbsweekend vil byde på en fri træning, en kvalifikation og så et løb af 60 minutter + en omgang. I løbet skal hver bil til obligatorisk pitstop inden for et vindue på en halv time.
Foreløbig kalender til Super Car Challenge 2011:
7. – 8. maj Padborg Park
18. – 19. juni Ring Djursland
13. – 14. august Jyllandsringen
10. – 11. september Ring Djursland
8. – 9. oktober Padborg Park
Promotor Erik Byrgesen oplyser i øvrigt, at der fortsat arbejdes på et løb i Sverige samt et løb på Spa-Franchorchamps.
Foto: Saker Cars (klik for stort foto)

