Christoffer Nygaard og Kristian Poulsen fik en rigtig god optakt til dette års Le Mans. De to kørere vandt weekendens andet løb i ADAC GT Masters – det tyske GT mesterskab.
Løbet køres over én time – hvilket var lig med 43 omgange i dag. Banen der blev kørt på til dette løb var Sachsenring.
De to danskere stiller i år op i den tyske GT serie for Young Driver AMR teamet.
Det var Christoffer Nygaard, der startede i bilen fra en syvendeplads. Han viste imponerende og hurtig kørsel, og formåede således i løbets første halvdel at køre teamets Aston Martin frem på en førsteplads. Herefter overlod han rattet til Kristian Poulsen, der kunne holde bilen i front hele den sidste halvdel af løbet.
Dermed fik de to kørere deres første sejr i ADAC GT Masters, og samtidig en god optakt til dette års Le Mans.
– Wuhuuuuu…. Så fedt, vi kørte fra dem allesammen og vandt!!, lød beskeden fra Christoffer Nygaard kort efter sejren på hans Facebook profil.
De to kørere deltager i det legendariske 24-timers løb i en Aston Martin sammen med en tredje dansker – Allan Simonsen.
Følg de to danskere allerede i ugens løb, når der køres træning og kvalifikation til årets Le mans.