F1-legenden Michael Schumacher fortsætter behandlingen og genoptræningen hjemmefra, fortæller tyskerens manager, Sabine Kehm, i en pressemeddelelse. Der sker ifølge manageren fremskridt, men der er lang vej igen for Schumi.

Efter seks måneder på et hospital i Frankrig blev Schumacher overflyttet til Lausanne i Schweiz for at komme tættere på hjemmet i Gland ved Geneve-søen. Nu er hans tilstand så stabil og positiv at han kan få lov at fortsætte genoptræningen hjemme.

Pressemeddelelsen gav ikke nogen indikation om Schumacher’s bedring, og familien holder informationerne tæt til kroppen for ikke at skabe unødige og ødelæggende rygter.

Efter sin skiulykke den 29. december sidste år har den tidligere F1-verdensmester været igennem flere operationer for at fjerne blodpropper i hjernen og efterfølgende lagt i koma.