Michael Schumachers comeback begynder at ligne et mareridt sammenlignet med de mange sæsoner, hvor tyskeren har været urørlig. En beskeden 10. plads i Kinas Grand Prix, 10 point på den samlede konto og en øjeblikkelig 10. plads i VM markerer en svær start på sæsonen for den mangedobbelte verdensmester.

Fra en niende startplacering måtte tyskeren – som så mange andre – i pit fire gange i løbet. Mercedes GP Petronas peger særligt på hårdt slid på bagdækkene som hovedårsag til den manglende dagsform i Shanghai.

– I dag var et af de løb, du ikke vil huske på, ligesom hele weekenden, i virkeligheden. Det var ikke godt for mig, og der var ikke meget godt fra mig. Man kan bare tage det som endnu en erfaring og acceptere det, selvom det er frustrerende, at jeg ikke kunne få mere ud af mine dæk. Min strategi var som sådan ikke imponerende, da jeg de sidste ti omgange ikke havde dæk tilbage og var mere slicks end intermediates, siger Michael Schumacher.

– Jeg var en af de kørere, der var kommet på det sidste sæt ret tidligt, og det skulle vi have gjort anderledes og disponeret over dækkene på en anden måde. Generelt havde jeg nogle gode og tætte kampe, hvilket var sjovt, men med mit sidste, for tidlige, stop, kunne jeg ikke gøre noget, og kampen var forgæves, siger Schumacher efter sit løb.

Foto: Mercedes GP Petronas