Ferraris Fernando Alonso udnytter til fulde den opdaterede bagende på Ferrari F10 og de bløde dæk på banen i Valencia. Spanieren var hurtigst i anden træning, hvor han skubbede de to Red Bull Racing-kørere en plads ned. Vettel og Webber havde ellers siddet på den første del af sessionen, men på sit første run på den bløde compound var Alonso bedst – 56/1000 hurtigere end Red Bulls tysker.
Nico Rosberg, der var hurtigt i første session, slutter som firer foran Lewis Hamilton og Robert Kubica. Felipe Massa slutter syver, efter brasilianeren snurrede rundt og stallede sin Ferrari tidligt i sessionen. Det fik – som var tilfældet i første session – det røde flag ud kortvarigt.
Adrian Sutil, Jenson Button og Rubens Barrichello – der vandt løbet sidste år – runder top ti af. Michael Schumacher er 11.
Tiderne fortsætter med at falde, jo mere gummi der bliver kørt i banen. Fernando Alonso ender med at være to sekunder bedre end første session.
Foto: Scuderia Ferrari