Det var Peugeots #7 med Simon Pagenaud og Sebastien Bourdais, der satte tempoet i ILMC-kvalifikationen for LMP-racerne.

Kort inde i sessionen for prototyperne truede regnen dog, og den kom også – omend den ikke blev kraftig nok til for alvor at spille ind.

Allan McNish havde således et godt sidste forsøg på at sætte en tid, der var hurtigst indtil sidste sektor, hvor skotten ramte trafik.

McNish og Tom Kristensen starter dog toer, 9/10 sekund efter Bourdais/Pagenaud.

Bedste ikke-diesel blev Nicolas Prost, der satte tiden i Rebellion Racings Lola-Toyota, som han deler med Neel Jani. Den fransk/schweiziske duo starter foran de to Oak Racing Pescaroloer. AMR-raceren med Fernandez/Primat/Klien starter på en skuffende 12. plads og sidst blandt LMP1’erne.

Også en skuffende kvalifikation havde Allan Simonsen og Dominik Farnbacher, der starter som 13. i GTE Pro-klassen. Her satte BMW sig på forreste startrække og viser også her den styrke i kvalifikationen, som M3-racerne har vist i ALMS. Augusto Farfus satte benchmarket med 2:01,768, en tid, som Andy Priaulx ikke kunne slå.

Resultatet af kvalifikationen til 6 Hours of Silverstone:

1.   LMP1   Bourdais/Pagenaud            Peugeot                     1m43.924s
2.   LMP1   Kristensen/McNish            Audi                        1m44.856s
3.   LMP1   Montagny/Sarrazin            Peugeot                     1m45.102s
4.   LMP1   Bernhard/Fassler             Audi                        1m46.621s
5.   LMP1   Prost/Jani                   Rebellion Lola-Toyota       1m47.684s
6.   LMP1   Lahaye/Moreau/Ragues         Oak Pescarolo-Judd          1m47.785s
7.   LMP1   Nicolet/Premat/Pla           Oak Pescarolo-Judd          1m47.890s
8.   LMP1   Belicchi/Boullion            Rebellion Lola-Toyota       1m48.287s
9.   LMP1   Collard/Tinseau/Jousse       Pescarolo-Judd              1m48.624s
10.   LMP2   Leventis/Watts/Kane          Strakka HPD                 1m49.619s
11.   LMP2   Ojjeh/Kimber-Smith/Lombard   Greaves Zytek-Nissan        1m50.922s
12.   LMP1   Fernandez/Primat/Klien       AMR Lola-Aston              1m52.151s
13.   LMP2   Beche/Thiriet/Firth          TDS ORECA-Nissan            1m52.224s
14.   LMP2   Frey/Meichtry/Rostan         Race Performance ORECA-Judd 1m52.457s
15.   LMP2   Mailleux/Ordonez/Vernay      Signatech ORECA-Nissan      1m53.233s
16.   LMP2   Kraihamer/Ebbesvik           Boutsen ORECA-Nissan        1m53.247s
17.   LMP2   Companc/Russo/Kaffer         Pecom Lola-Judd             1m53.791s
18.   LMP2   Newton/Erdos/Collins         RML HPD                     1m55.236s
19.   LMP2   Barlesi/da Rocha/Lafargue    Oak Pescarolo-Judd          1m57.817s
20.   FLM    Hartshorne/Keating/Keen      Neil Garner FLM             1m58.143s
21.   FLM    Marcelli/Ducote/Moro         JMB FLM                     1m59.053s
22.   FLM    Mitchell/Grogor/Kronfli      Genoa FLM                   1m59.907s
23.   FLM    Schultis/Simon/Schell        Pegasus FLM                 2m00.061s
24.   GTE-P  Farfus/Muller                BMW                         2m01.768s
25.   GTE-P  Priaulx/Alzen                BMW                         2m02.096s
26.   GTE-P  Melo/Vilander                AF Corse Ferrari            2m02.744s
27.   GTE-P  Lieb/Lietz                   Felbermayr Porsche          2m02.787s
28.   GTE-P  Ortelli/Makowiecki           Luxury Ferrari              2m02.934s
29.   GTE-P  Pilet/Henzler                IMSA Porsche                2m02.937s
30.   GTE-P  Goossens/Holzer              Prospeed Porsche            2m02.950s
31.   GTE-P  Fisichella/Bruni             AF Corse Ferrari            2m02.971s
32.   GTE-P  Bell/Walker                  JMW Ferrari                 2m03.118s
33.   GTE-P  Broniszewski/Peter           Kessel Ferrari              2m03.295s
34.   GTE-P  Hancock/Dolan/Buncombe       Jota Aston Martin           2m03.433s
35.   GTE-P  Jakubowski/Beltoise/Marroc   Luxury Ferrari              2m03.659s
36.   GTE-P  Farnbacher/Simonsen          Farnbacher Ferrari          2m03.864s
37.   GTE-A  Narac/Armindo                IMSA Porsche                2m04.028s
38.   GTE-A  Roda/Long                    Proton Porsche              2m04.172s
39.   GTE-A  Ehret/Lynn/Wills             CRS Ferrari                 2m04.427s
40.   GTE-A  Krohn/Jonsson/Rugulo         Krohn Ferrari               2m04.987s
41.   GTE-A  Perazzini/Cioci/Lemeret      AF Corse Ferrari            2m05.103s
42.   GTE-P  Rossiter/Mowlem/Wendlinger   Jetalliance Lotus           2m05.143s
43.   GTE-A  Felbermayr/Ried              Felbermayr Porsche          2m06.392s
44.   GTE-A  Giroix/Goethe/Wainwright     Gulf Aston Martin           2m06.976s
45.   GTE-P  Lichtner-Hoyer/Rich/Hansson  Jetalliance Lotus           2m07.831s
46.   GTE-A  Hummel/Christodoulou/Quaife  CRS Ferrari                 2m13.219s
47.   LMP1   Cortes/Geri/Picini           MIK Zytek                   –
48.   LMP2   Gates/Hughes/Garofall        RLR MG Lola-Judd            –
49.   GTE-A  Bornhauser/Canal/Gardel      Larbre Corvette             –