Formel 1-sæsonen starter denne weekend med første afdeling i Melbourne, og det samme gælder for FIA-klasserne under Formel 1 – Formel 2 og Formel 3. Selvom der ingen danskere er på Formel-gridden i år, er der stadig et dansk talent at holde øje med til Formel 1-weekenderne, når Formel 3 kører. 17-årige Noah Strømsted tager hul på sin første Formel 3-sæson denne weekend på Albert Park Grand Prix Circuit. Tilbage i september sidste år kørte Strømsted med i finaleafdelingen på Monza for Campos Racing, og i år foregår en fuld sæson hos det italienske team Trident, som for øvrigt har vundet mesterskabet de seneste to år.

Udover at Noah Strømsteds sæson i Formel 3 er et stort step videre i hans rejse, er han også blevet en del af Mercedes AMG F1 Teams junior-program, hvilket er med til at sætte fokus på talentet hos den kun 17-årige dansker. Set med danske øjne erstatter Noah Strømsted landsmanden Frederik Vesti, der også har været junior-kører hos Mercedes og i år fortsætter i rollen som Formel 1-reservekører.

Læs mere om Noah Strømsteds Mercedes-nyhed her. 

Noah Strømsted går en sæson i møde med gode resultater og erfaring fra sidste år, hvor han vandt rookie-mesterskabet i FRECA og blev sekser i det samlede mesterskab. Forud for den australske sæsonåbner har Formel 3-feltet for nyligt testet på Barcelona-banen, hvor Noah Strømsted i to træninger var blandt feltets top-3 ud af 30 kørere.

Formel 3 kan ses på både Viaplay, F1 TV, TV3 Sport eller det kan følges via live timing.

Tidsplan for Formel 3 Australiens Grand Prix 2025 (dansk tid)

Torsdag d. 13. marts

Practice: kl. 23:50

Qualifying: kl. 04:00 (natten til fredag)

Fredag d. 14. marts

Sprint Race: kl. 01:15 (natten til lørdag)

Lørdag d. 15. marts

Feature Race: kl. 23:00

Foto: Trident