Der bliver fuldt fokus på forberedelserne for en stribe motorsportstalenter, når de i februar skal på træningslejr.
En blanding af formeltalenter, kartingkørere og mere etablerede prototype- og sportsvognskørere deltager i den internationale træningslejr 2023. Det sker hos anerkendte Formula Medicine i Italien.
Fem dage er talenterne i Italien for at blive forberedt mentalt og fysisk, hvor de først vil blive testet og herefter få værktøjer til træning og forberedelse, som de kan bruge fremadrettet i deres karriere.
Træningsturen for talenterne er, lige som i 2022, blevet mulig gennem en ekstraordinær bevilling fra Team Danmark via Salling Fondenes donation.
”Vi er i DASU meget taknemmelige for denne ekstra bevilling vi har fået af Team Danmark via Salling Fondenes donation, og vi ser frem til at give vores talenter muligheden for at forberede sig optimalt til 2023-sæsonen. Vi har igen i 2023 en god blanding af helt unge talenter og mere etablerede kørere, så der vil også være mulighed for at kunne få inspiration af hinanden på turen,” siger Jacob Nørtoft, talentansvarlig i DASU.
I alt 12 kørere deltager i træningsturen til Formula Medicine, der løber fra den 23.-27. februar 2023:
- Frederik Schandorff
- Malthe Jakobsen
- Sebastian Øgaard
- Oliver Rasmussen
- Georg Kelstrup
- Sebastian Gravlund
- Theodor Jensen
- Patrick Matthiesen
- Silas Rytter*
- Milan Rytter*
- Mathias Bjerre Jakobsen
- Frederik Lund
*opdateret deltagerliste