Kræftramte børn over hele landet får i den kommende tid et skud oktan ind i deres svære hverdag.

Det er Motorsport for Life, en nyere velgørende organisation, der tager på turné med racerbiler og racermotorcykler til flere hospitaler landet over.

– Ideen til projektet opstod efter et besøg på Rigshospitalet. Personalet glæder sig over alle de tiltag, som tages for at give børnene en gladere hverdag. Men der manglede et projekt til de mere aktive  børn. Dette blev startskuddet til Motorsport For LIFE, som ene og alene er sat i verden på frivillig basis blandt stærke danske motorsportskræfter, for at give børn og unge på de danske hospitaler en enkelt dag, hvor de helt og holdent glemmer, at de er syge, fortæller bagmand Aslak Vind i en pressemeddelelse.

– Jeg ser frem til at vi med dette projekt kan give børnene noget af det indhold der skal til for at vise dem vej til et godt liv, hvor de ikke sygeliggøres for en dag og får en god oplevelse med andre ligestillede børn og deres forældre, siger Ditte Young, direktør i Development og medstifter af velgørenhedsarrangementerne.

Børn der er raske nok, får selv lov at køre en rigtig racerbil, og de, der ikke er, kan alligevel komme med ud og prøve en rigtig rallybil. Så sker dette blot som passager ved siden af en rigtig rallykører. Og alle får mulighed for at se, hvordan toppen af motor sporten kan sætte fart i de store hestekræfter, ligesom det er tilladt for alle at både se og røre ved maskiner og andet udstyr. Der er endda tænkt på de børn der er for dårlige til at forlade sygesengen. De får nemlig særligt besøg afracerkører, der viser udstyr, billeder, fortæller historier og  skriver autografer.

Den samlede motorsport besøger fire hospitaler i henholdsvis Odense, Viborg, Aalborg og København.’

Dato for de fire arrangementer er
13. Maj: Odense Universitetshospital
14. Maj: Viborg hospital
15. Maj: Aalborg Universitetshospital
Efter sommerferien: København