Finaleweekenden i FIA WEC – det officielle VM for sportsvogne – finder sted denne weekend på magiske Monza, hvor alt er krydset for at dansker(e) sikrer ædelt metal.
Blandt kørernes VM ligger Kevin Magnussen sammen med resten af BMW #15 bedst til på en tredjeplads – Toyotas #8 fører med 114 point, #7 har 97 og Magnussen og co. har 75 point. I alt 26 point er på spil (25 for sejr, 1 for pole position). Nicklas Nielsen og resten af #50-mandskabet ligger på sjettepladsen med 69 point.
Konstruktørernes VM gik senest til Toyota, men anden- og tredjepladserne er endnu ikke afgjort. Her ligger BMW toer og Ferrari treer.
Malthe Jakobsen kører sidste løb for Peugeot Sport, mens Marco Sørensen også er til start for Aston Martin Racing
FIA WEC kører træning fredag og lørdag, kvalifikation og hyperpole lørdag og 6 Hours of Monza søndag klokken 11.00. Løbet kan ses på FIA WEC+, TV2 Sport og Eurosport.
Foto: FIA WEC



