Michel Nykjærs ETCC-billet er faldet i sidste øjeblik og på afbud fra en russisk kører. Det oplyser WTCC-køreren i dag i sin klumme på Racemag.

Det var under weekendens VM-løb på engelske Brands Hatch, at mulighed opstod for den danske SEAT-kører. Onsdag faldt alle brikkerne på plads, og torsdag er Nykjær på vej mod Østrig, hvor anden afdeling af FIA ETCC køres på Salzburgring.

– Bilen er meldt til og SEAT vil gerne have den med i løbet, så han (SunReds teamchef, red.) vil gerne arbejde på at få mig ud og køre i Østrig, skriver Michel Nykjær i sin klumme.

Nykjær er dobbelt ETCC-vinder og vandt senest, da den europæiske serie optrådte på netop Salzburgring.

– Lad os se hvad weekenden bringer, det bliver helt sikkert hårdt med god konkurrence, men det giver mig også masser af træning. Selvfølgelig kører jeg altid efter en sejr og denne weekend er ingen undtagelse, siger Nykjær videre.

Læs Nykjærs seneste klumme her!

Foto: Stine Østergaard