Michael K. Christensen kørte en fjerdeplads hjem i andet løb i GP3 Series. Dermed fik danskeren en godkendt fødselsdagsgave på sin 21-årsdag i et løb, hvor indhopper Richie Stanaway sejrede.

New Zealænderen, som danske Marco Sørensen er godt bekendt med fra ATS F3 Cup, vandt i sin kun anden optræden for Lotus ART-teamet foran teamkammerat James Calado og Nico Müller.

Resultatet af andet løb i GP3 Series på Spa-Francorchamps:

1 R. STANAWAY Lotus ART 12 omgange
2 J. CALADO Lotus ART 4.007
3 N. MULLER Jenzer Motorsport 7.126
4 M. CHRISTENSEN RSC Mucke Motorsport 16.441
5 S. TRUMMER MW Arden 17.081
6 A. FONTANA Jenzer Motorsport 19.013
7 C. DALY Carlin 28.056
8 I. LUKASHEVICH Status Grand Prix 29.348
9 R. HARYANTO Marussia Manor Racing 32.482
10 M. STOCKINGER Atech CRS GP 32.534
11 A. FELIX DA COSTA Status Grand Prix 33.189
12 Z. AMBERG Atech CRS GP 36.271
13 N. YELLOLY Atech CRS GP 42.505
14 T. PAL KISS Tech 1 Racing 44.434
15 M. ZIMIN Jenzer Motorsport 44.881
16 G. CHAVES Addax Team 45.707
17 D. MANCINELLI RSC Mucke Motorsport 46.160
18 L. CORDEIRO Carlin 46.479
19 V. BOTTAS Lotus ART 48.235
20 D. SMITH Addax Team 50.257
21 T. HYLKEMA Tech 1 Racing 127.77

A. QUAIFE-HOBBS Marussia Manor Racing DNF
T. DILLMANN Addax Team DNF
N. MELKER RSC Mucke Motorsport DNF
A. SIMS Status Grand Prix DNF
M. EVANS MW Arden DNF
A. VAINIO Tech 1 Racing DNF
C. MACLEOD Carlin DNF
M. LAINE Marussia Manor Racing DNF
L. WILLIAMSON MW Arden DNS

Resultatet af første løb på Spa-Francorchamps:

1 Valtteri Bottas Lotus ART
2 James Calado Lotus ART
3 Nigel Melker RSC Mücke Motorsport
4 Adrian Quaife-Hobbs Marussia Manor Racing
5 Conor Daly Carlin
6 Tom Dillmann Addax Team
7 Nico Müller Jenzer Motorsport
8 Richie Stanaway Lotus ART
9 Lewis Williamson MW Arden
10 Ivan Lukashevich Status Grand Prix
11 Mitch Evans MW Arden
12 Rio Haryanto Marussia Manor Racing
13 Aaro Vainio Tech 1 Racing
14 Alex Fontana Jenzer Motorsport
15 Michael Christensen RSC Mücke Motorsport
16 Gabby Chaves Addax Team
17 Tamás Pál Kiss Tech 1 Racing
18 Matias Laine Marussia Manor Racing
19 Simon Trummer MW Arden
20 Dean Smith Addax Team
21 Leonardo Cordeiro Carlin
22 Thomas Hylkema Tech 1 Racing