Hollandske Max Verstappen bliver den yngste Formel 1-kører nogensinde, når han i 2015 kan kalde sig for Toro Rosso-kører. Teamet offentliggjorde mandag aften aftalen.

Verstappen afløser Jean-Eric Vergne i Red Bull’s satellitteam efter at franskmanden i denne sæson er blevet overskygget af sin teamkammerat, debutanten Daniil Kvyat, som bliver førstekører i det italienske team næste år. For den meget unge Verstappen, som altså kan kalde sig for Formel 1-kører i en alder af 17 år, er det – naturligvis – kæmpestort.

– Jeg er meget taknemmelig over at have fået denne mulighed. Jeg har drømt om F1 siden jeg var syv år gammel, så det er en drøm der går i opfyldelse, siger han.

Franz Tost, teamchef i Scuderia Toro Rosso, glæder sig over at have fået det unge talent på holdet:

– Det er godt at se hvordan Red Bull Junior-programmet fortsætter med at finde talentfulde, unge kørere og give dem chancen for at komme i Formel 1. Vi ser Max som en af de mest talentfulde unge kørere i denne generation og tror på at han har den nødvendige modenhed og mentale styrke til at klare denne udfordring med succes, siger Tost.

Dermed må silly season og snakken om 2015-kørersammensætningerne for alvor være gået i gang. Et andet rygte er, at Audi’s fabrikskører, belgiske André Lotterer, skifter til Caterham F1-teamet allerede på Spa Francorchamps, hvor han efter sigende skal udskifte Kamui Kobayashi midt på sæsonen. Rygterne er meget vedholdende, men intet er endnu meldt ud.