FIA har her til formiddag meddelt at “vi er skuffet med ikke overasket over FOTA’s udmelding om at lave en ny serie”. Samtidig kommer FIA med slet skjulte hentydninger til at nogle medlemmer af FOTA helt tilsigtet har ønsket denne afslutning på krisen, og dermed ikke har gjort deres til at løse konflikten på en fornuftig måde.

FIA udtaler ligeledes at “Vi kan ikke tillade et finansielt kapløb i mesterskabet, og ej heller vil vi lade FOTA diktere reglerne i Formel 1. Deadline for deltagere til 2010 FIA Formel 1 Mesterskab udløber i aften, og den endelige liste vil blive meldt ud imorgen.

Udmeldingen har efterladt paddocken på Silverstone i lidt af en chock tilstand, da de fleste nok havde håbet på en sidste øjebliks løsning på konflikten.

[UPDATE]

FIA (Max Mosley) har her til aften meddelt at den deadline for tilmeldinger som udløb idag, er udsat på ubestemt tid. Det kan måske ses som en lille åbning i forhold til at kunne finde en løsning på konflikten. Samtidig melder FIA dog ud at de er parate til at slæbe de teams, der allerede havde underskrevet den nye aftale, i retten.