Jan Magnussens debut i Camaro Cup med danske Fukamuni Racing blev hæmmet af en fatal brøler fra klassens side. Kort forinden løbet på Mantorp Park var det besluttet, at de mere end 30 Camaro Cup-racere skulle køre på en anden benzin.

Det gav i weekenden problemer for en lang række kørere, da kogepunktet for benzinen fra Aspen var for lavt. Kørerne fik i stedet muligheden for at køre på benzinen, de selv havde medbragt, eller at tanke E85 fra den lokale tank. Fukamuni Racing valgte første løsning kombineret med en ny benzinpumpe, men uheldet ville, at Magnussen i første løb manglede benzintryk og måtte køre i pit.
Ikke desto mindre nød den populære kører sin debut i den kæmpe klasse.
– Det var så sjovt. Jeg kan ikke huske, hvornår jeg sidst har moret mig så meget på vej til en fjerdeplads, siger Jan Magnussen i en pressemeddelelse.
– Jeg er helt vild med den serie. Der var så meget fedt ræs og det er lige før jeg må sige, at det var federe at starte som treer end fra pole position. I første løb kom jeg godt af sted fra pole og kunne lave et lille hul, men så mistede jeg hurtigt power og måtte trække i pit, siger Magnussen videre.
I andet løb kostede motorproblemerne yderligere for Magnussen, der måtte slås hårdt for placeringerne.
– I andet løb, hvor jeg startede treer, blev der skubbet og maset og skiftet maling og kørt sidespejle af, men det hele var alligevel meget fair. Det gik dog hurtigt op for os, at vi slet ikke har samme topfart som de øvrige biler. De fløj forbi mig på langsiden og jeg var desværre hurtig de steder, hvor der ikke kunne overhales, så selvom jeg nok var hurtig over en omgang, så kunne jeg ikke få et stort nok hul inden den lange langside kom. Men det gav til gengæld noget godt ræs. Jeg havde et par fede dueller, hvor jeg blandt andet blev overhalet på langsiden, men kunne bremse mig forbi igen i nedbremsningen. Men nu ved vi, at vi skal have fundet nogle flere hestekræfter, så der er lidt at arbejde på. Vi skal hele tiden lære nyt, men serien og konkurrenterne har været helt fantastiske. Vi er blevet så godt modtaget og alle har været helt utrolig hjælpsomme, så til trods for resultatet, så har det været en rigtig positiv oplevelse og jeg glæder mig allerede til næste løb, siger Magnussen.
Fukamuni Racing oplyser, at den nye Camaro Cup-racer bliver leveret 17. juni, så teamet har tid til at forberede sig til næste løb. Det køres på Falkenberg på den svenske vestkyst – ikke langt fra Helsingborg, den 1.-2-. juli.
Næste optræden i Camaro Cup bliver lørdag den 2. juli på Falkenberg i Sverige.



