Kevin Magnussen bliver del af et stjernespækket mandskab, når han stiller op i CrowdStrike 24 Hours of Spa 28. juni. Her bliver danskeren del af BMW M4 GT3 Evo med René Rast og Valentino Rossi i #46.
“Jeg ser virkelig frem til at opleve CrowdStrike 24 Hours of Spa med BMW M Motorsport oig Team WRT,” siger Magnussen i en pressemeddelelse.
“Jeg skal også vænne mig til BMW M4 GT3 EVO’en. Jeg har noget GT-erfaring, da jeg har kørt Gulf 12 Hours med min far for nogle år siden. René og Valentino vil bestemt kunne hjælpe mig meget, så jeg kan vænne mig til bilen så hurtigt som muligt. Jeg glæder mig til at dele den. Valentino er en legende, og René, som jeg kender da vi er på samme team i FIA WEC, er en sand mester. Det bliver en fornøjelse at køre sammen i CrowdStrike 24 Hours of Spa,” slutter han.
2024-udgaven blev vundet af Dane Train i Comtoyou Racing Aston Martin.