Den magiske start for Kevin Magnussen og også for McLaren-teamet har fået et dyk i formkurven siden premieren i Australien.
Bahrains GP var et nyt lavpunkt for danskeren og for teamet, da begge biler måtte udgå med koblingsproblemer.
Magnussen startede otter på gridden og lå længe lige omkring de pointgivende placeringer, men måtte parkere sin MP4-29 kort efter safetycarperioden, der fulgte Maldonado/Gutierrez-kollisionen.
– Det var ikke et godt løb for mig. Starten var ikke ideel – jeg mistede tre placeringer – og efter det havde vi bare ikke fart nok til at komme længere fremad, siger Kevin Magnussen i en pressemeddelelse.
– Vi havde forventet, at de koldere temperaturer kunne hjælpe os, men som det gik, så var vi faktisk lidt mindre stærke her end vi var i Malaysia, af en eller anden grund.
– Det analyserer vi nøje, og jeg er sikker på, at vi kan lære noget af det. Vi lærer hele tiden faktisk.
– Det er skuffende, at vi ikke tog nogle point i dag – to DNF er aldrig rart for et team, men vi kommer til Kinas GP med det mål at gøre det en ret meget bedre end i Bahrain.
Kevin Magnussen er i den samlede stilling nu på en syvendeplads, mens McLaren indtager tredjepladsen blandt konstruktører.



