Ferrari har valgt at dele deres designprogram op i to, og arbejdet med vindtunnellen ændres ligeledes.
Opsplitningen omhandler mere præcist udviklingsprogrammerne for henholdsvis 2013- og 2014-raceren samt vindtunnelen.
– Vi har nu i nogle måneder arbejdet på et program for omstrukturering sammen med indførelsen af nye metoder, navnlig vedrørende vindtunnellen, udtalte Ferraris teamchef Stefano Domenicali.
Teamchefen lægger heller ikke skjul på, at det er erfaringerne fra 2012-sæsonen, der er årsag til reorganiseringen. Ferrari var sæsonen igennem efter deres konkurrenter med hensyn til udviklingen af deres bil.
– Som I ved, er vi ved at genopbygge Maranello faciliterne, som vil være lukket indtil august. Indtil da vil vi bruge Toyotas vindtunnel i Köln. Vi har også besluttet en bedre metode til at opdele arbejdet mellem dem, der kører vindtunnellen og dem, der burde koncentrere sig mere om den kreative side af jobbet. I år så vi, at når vi gør for mange ting på samme tid, så er vi nok ikke effektive nok, udtalte Stefano Domenicali.
Samtidig har Ferrari-teamet valgt to nøglepersoner, der skal stå for koordineringen i forbindelse med udviklingen af henholdsvis 2013- og 2014-raceren. Simone Resta får ansvaret for raceren til næste sæson, og Fabio Montecchi skal koordinere arbejdet med modellen til 2014. Nikolas Tombazis vil fortsat være Ferraris chefdesigner.



