Det kostede Red Bull mere end 100 mio. engelske pund at jagte F1 VM i 2009. Det viser regnskabstal fra den østrigske energidrik-kæmpe nu. Det svarer til 850 mio. danske kroner med valutakursen i dag.
Kampen mod Brawn GP om titlen og konstruktionen af den dobbelte diffuser inde i sæsonen betød, at Red Bull brugte væsentligt mere på F1 sidste sæson end i 2008. Det viser en analyse fra amerikanske SPEED.
Regnskaberne bærer også præg af, at der skulle udvikles KERS samt at bonusser steg betydeligt i året. Teamet gik fra at samle 29 point i 2008 til at vinde seks GP’er og kæmpe om titlerne til det sidste i 2009.
Red Bulls F1-aktiviteter er delt op i to selskaber – Red Bull Technology (RBT) og Red Bull Racing. Selskabskonstruktionen skyldes, at RBT skulle levere til Scuderia Toro Rosso også.
RBT beskæftigede i 2009 592 personer, heraf 61 i selve Red Bull Racing. Hertil kommer et antal tilknyttede konsulenter m.m., der ikke figurerer i regnskabet.
Sebastian Vettel sluttede toer i VM efter Jenson Button. Det samme var tilfældet for Red Bull Racing, der måtte se Brawn GP-teamet tage førstepladsen for konstruktører.
Se mere på dette link (åbner nyt vindue)
Foto: Mark Thompson/Getty Images



