Nyt format med fire afdelinger er de nye udfordringer, ETCC byder på i 2010-udgaven. Datoerne for de fire løb er nu offentliggjort sammen med de lande, løbene vil foregå i.
Banerne, der skal køres på i 2010, vil blive offentliggjort i forbindelse med WTCC-finalen i Macau. Men da landene er de samme, som der er kørt ETCC i de seneste år, vil et forsigtig gæt lyde på, at der bliver gensyn med en eller flere af de baner.
– En serie med fire afdelinger vil hjælpe med at dække hele det europæiske territorium, hvilket vil gøre det nemmere for teams at deltage i alle eller blot udvalgte events. Målet er også at gøre båndene stærkere mellem de nationale mesterskaber, der benytter FIA’s tekniske reglementer, siger den ansvarlige Marcello Lotti på seriens hjemmeside.
Pengepræmierne har også fået et nøk, ligesom antallet af løb. 400.000 Euro bliver der kørt om, eller knap tre millioner danske kroner.
Ved hver afdeling køres der to løb á 50 kilometer, og alle afdelinger tæller til mesterskabet. Klasserne vil blive som i 2009-udgaven med S2000, Super 1600 og Super Production.
2010 FIA European Touring Car Cup-kalender:
28. marts – Portugal (2009: Braga, 2006: Estoril)
6. juni – Tyskland (ikke kørt)
11. juli – Østrig (2008: Salzburgring)
17. oktober – Italien (2005: Vallelunga, 2007: Adria)
2009-udgaven så et stærkt decimeret felt med blot et par håndfulde S2000-kørere.
Foto: fiaetcc.com