Q1 til Spaniens Grand Prix blev rigtig skidt for Williams, der fik begge kørere slået ud. Bottas var samtidig den hurtigste af kørerne hos Williams, så Maldonado er langt fra sidste års form, hvor han vandt løbet i samme team. Van der Gaarde var lidt overraskende den hurtigste kører hos de to nye hold, Caterham og Marussia, der som vanligt fik slået begge kørere ud.
Til sidst i Q2 så det ud til, at Hamilton skulle ryge ud, men Mercedes køreren sluttede runden af med at sætte hurtigste tid. Button fik kun kvalificeret sig som nummer 14, mens Perez kom videre med en tid, der rakte til nummer syv. Button havde dog en mindre fejl på sin omgang. Derudover røg Ricciardo, Vergne, Sutil, Hulkenberg og Guiterrez ud. Altså ingen store overraskelser i Q2.
I Q3 havde nogle af Di Resta, Vettel, Webber, Perez og Hamilton kun et forsøg, mens de øvrige havde to. Rosberg endte med pole, med Hamilton bag sig. De to Mercedes-racere havde især fordelen i den sidste sektor på banen. Alligevel var Rosberg over to tiendedele foran Hamilton, der heller ikke så helt tilfreds ud med den ene omgang.
Det er samtidig den første 1-2 kvalifikation for det nuværende Mercedes GP team. I løbet i morgen bliver det dog spændende at se, om Mercedes-raceren slider hårdt på dækket, som de gjorde i sidste løb. Rosberg var på pressekonferencen dog forsigtigt optimist, og mente, at det ville blive bedre.
Vettel kvalificerede sig ind som nummer tre, mens Raikkonen starter som nummer fire. Lokalfavoritten Alonso kunne ikke kvalificere sig som mere end nummer fem, med Massa lige efter sig. Di Resta kvalificerede sig som nummer 10, men har fordelen af at starte på det hårde dæk i løbet i morgen.
Resultat af kvalifikationen til Spaniens GP



