Dennis Lind er vel hjemme fra Florida, hvor han debuterede i Camaro Cup i på Sebring og Palm Beach-banerne.

Danskeren kørte for svenske Memphis Racing, som han også har testet for tidligere. Og præstationerne har åbnet for forhandlinger til 2012-sæsonen.

– Dennis Lind arbejder sammen med sin manager Peter Hartvig på at få sæsonen 2012 på plads. Endnu er intet fastlagt, men løbene i Florida har givet et par kontakter i USA, der skal følges op på, ligesom der kigges på muligheden for at køre DTC i Danmark, lyder det i en pressemeddelelse fra køreren.

Undervejs sikrede danskeren, der også har sejr i Formula Ford Festival på Brands Hatch på cv’et, en andenplads i de fem løb, der bl.a. bød på tætte kampe med onklen Jan Magnussen.

– Det har været en helt vild oplevelse. Selvom det kun lykkedes at gennemføre to løb, så har det været en stor oplevelse. Jeg var oppe mod nogle store navne, der havde masser af erfaring med de her biler, så jeg var rigtig godt tilfreds og glad med det jeg fik vist og det var teamet også. Det var selvfølgelig ærgerligt, at jeg fik et puf af Jan på Sebring. Men det er racing og det er hvad der sker og Jan har sagt, at han var ked af det, så det har jeg det fint med. Bilen holdt alligevel ikke resten af løbet, siger Dennis Lind i en pressemeddelelse.

– På Palm Beach fik vi skiftet bagtøj og gearkasse mellem første og andet løb og så havde jeg pludselig mere fart. Så det var vildt fedt at køre en andenplads hjem. Det er helt sikkert den bedste andenplads i min karriere. Desværre gik bilen død så snart starten gik til det sidste løb. Jeg havde ellers lige set frem til en god duel med Jan, men sådan skulle det ikke gå.