Veteranen og legenden Francois Delecour håber på flere IRC-rallies i 2011. Den franske karismatiske kører satte et solidt aftryk på dette års Rallye Monte-Carlo – hans comeback i rally.
Den tidligere VM-kører og Monte-vinder var på et tidspunkt på andenpladsen efter at have ramt rigtigt med dækkene på de tricky bjergveje. Til slut endte det med en femteplads i sin Peugeot 207 S2000.
Franskmanden, der efterhånden har nået de 48 år, håber på to yderligere asfaltrallies i denne sæson – Korsika og Sanremo – to rallies, han har vundet før i sin karriere.
– Jeg må sige, at jeg var imponeret over, hvor stærkt det går oppe foran. Det var hurtigere og hårdere end nogle af de Monte-Carlo-rallies, jeg har kørt før under VM, siger Delecour i en pressemeddelelse.
Delecour håber på en fortsættelse i den privatindsatte Peugeot.
– Jeg vil helt sikkert gerne køre mere. Korsika ville være et godt rally for mig, også Sanremo – men jeg ville også elske at køre på grus, slutter han.
Foto: IRC